info@komurder.org
Paris Cad. No: 4/4 Kavaklıdere Çankaya - Ankara

Türkiye Kömür Üreticileri Derneği Çin’in başkenti Pekin’de 25-28 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenen, Çin ‘in 1 numaralı etkinliği olan bölgenin en önemli küresel fuarı olarak kabul edilen, dünyanın en büyük 5 Fuarı arasında gösterilen, kömür sektörü için tüm dünyanın yakından takip ettiği,  Çin Kömür ve Madencilik Fuarı’na, Sn. Bakan Yardımcımız  Abdullah TANCAN başkanlığındaki 7 kişilik Bakanlık heyeti ve Dernek üyesi yaklaşık 50 adet kömür madencilik şirketi ile fuara katılım sağlayarak son teknolojik gelişmeleri yerinde görme fırsatı yakalamıştır.
Çin Kömür ve Madencilik Fuarı’na, aralarında Amerika, Almanya, Kanada gibi ülkelerin de olduğu 20’den fazla ülke katılım sağlamıştır. Fuarda Çin bölgesinde, kömür üreticileri için ekipman üreten, araştırma ve geliştirme projeleri sunan 750’den fazla firma stant açarak hem yeraltı kömür madenciliğinde hem de açıkocak kömür madenciliğinde gelinen son teknolojik ürünleri sergilemiştir. Fuarda ayrıca farklı ülkelerden gelen katılımcılar ve kömür sektörü paydaşları arasında önemli diyaloglar gerçekleşmiştir.
Bu fuar kapsamında ilk olarak Çin hükümetinin kömür teknoloji enstitüsü SSTC, heyetimize büyük ilgi göstermiş ve heyetimize yarım günlük bir sunum yapmıştır. Bu sunumda ülkemizde henüz uygulanmayan yönlendirmeli sondaj, şeffaf jeoloji ve maden üretim noktasında insansız çalışma prensipleri heyetimize detaylı olarak anlatılmış ve soru- cevap kısmı ile sonlanan sunum Dernek açısından çok faydalı olmuştur. Devamında da 2 gün boyunca rehberlerle birlikte fuar alanında olabildiğince fazla firma ziyaret edilmiş ve fuarın amacına ulaşması için yoğun bir program uygulanmıştır.
Kömürder olarak  sektöre genç ve donanımlı madenciler yetiştirebilmek adına bu tip etkinliklere devam edeceğimizi, eğitimler vereceğimizi, yerli kömürün enerjide kendi öz kaynağımız olarak kullanılması ve ülke ekonomisine katkı sağlanması için çalışılacağımızı, yerli kömür üretiminin milli güvenlik meselesi olduğu bilinciyle hareket edeceğimizi sizlere bildirmek isteriz.
Saygılarımızla.

Kömürder Üyeleri Tüm Üyeler